یک. مارمولک ها چه می خورند؟

مارمولک ها همه چیزخوار هستند، به این معنی که رژیم غذایی آنها از مواد حیوانی و گیاهی از جمله انواع حشرات مانند مورچه، مگس، عنکبوت، کرم و همچنین میوه ها و سبزیجات تشکیل شده است. با این حال، برخی از میوه ها و سبزیجات برای مارمولک ها جذاب تر از بقیه هستند. میوه ها و سبزیجات خاصی نیز وجود دارند که می توانند برای مارمولک ها سمی باشند.

دو. آیا مارمولک ها گاز می گیرند؟

مانند هر آفت دیگری، مارمولک زمانی که احساس خطر کند به عنوان وسیله ای برای دفاع از خود، گاز می گیرد. بیشتر گزش ها زمانی اتفاق می افتد که مردم سعی می کنند این خزندگان را در دستان خود بگیرند تا آنها را از خانه ها یا حیاط ها خارج کنند. اگرچه بیشتر مارمولک ها دندان های کوچکی دارند، اما به راحتی می توانند پوست را سوراخ کنند.

سه. آیا مارمولک های خانگی آلوده هستند؟

مارمولک معمولی خانگی که به نام گکو نیز شناخته می شود به خاطر مشکلاتی که برای شما ایجاد می کند شناخته شده است. تخم و مدفوع مارمولک نه تنها خانه شما را کثیف می کند، بلکه ناقل بیماری هایی مانند سالمونلا است. مارمولک ها نه تنها منجر به ایجاد بوی بد در خانه می شوند، بلکه می توانند بر سلامت خانواده و فرزندان شما نیز تأثیر بگذارند.

چهار. یک مارمولک خانگی تا چه مدتی می تواند بدون غذا زنده بماند؟

باید بدانید که یک مارمولک می تواند دو هفته یا بیشتر بدون غذا زنده بماند. این نیز بسته به نوع گونه مارمولکی که در مورد آن صحبت می کنید نیز متفاوت است. برخی از آنها می توانند فقط برای دو تا سه هفته دوام بیاورند، در حالی که برخی دیگر می توانند مدت زمان بیشتری و تا دو ماه بدون غذا به زندگی ادامه دهند.

پنج. مارمولک ها چقدر عمر می کنند؟

مارمولک ها می توانند تا ۵ سال عمر کنند. این خزندگان ممکن است برای مدت طولانی (بدون اقدامات لازم برای دفع این آفات) در خانه شما بمانند. اگر منبع مناسب غذا، آب و سرپناه وجود نداشته باشد، احتمالاً سریعتر از بین می روند.

شش. آیا مارمولک ها صدا دارند؟

در حالی که طبق تحقیقات مختلف، بسیاری از آنها می توانند صداهای مختلفی تولید کنند.

برخی از مارمولک ها صدای جیر جیر، کلیک و جیغ های مختلفی تولید می کنند که برخی برای انسان قابل شنیدن نیستند.

هفت. آیا مارمولک ها می توانند به ما آسیب برسانند؟

بزرگترین خطری که مارمولک ها در خانه ها ایجاد می کنند سالمونلا است. اکثر خزندگان این باکتری را در روده، دهان و مدفوع خود حمل می کنند. در حالی که سالمونلوز به مارمولک ها آسیب نمی رساند، سالمونلوز در انسان علائم ناراحت کننده ای شبیه آنفولانزا ایجاد می کند و حتی ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.

هشت. دلایل جذب مارمولک ها به خانه چیست؟

دلیل اصلی جذب مارمولک ها به خانه شما این است که خانه مملو از آفاتی نظیر مورچه، عنکبوت، سوسک، مگس، موریانه و … است. با در نظر گرفتن همه چیز، مارمولک‌ها به جایی می‌روند که غذا نیز وجود دارد. غذا، مواد خوراکی نظیر عسل و مربا و همچنین زباله ها ممکن است علاوه بر مارمولک، آفات مختلف دیگری را نیز به خانه جذب کنند.

نه. چرا مارمولک ها دم خود را هنگام فرار قطع می کنند؟

مارمولک ها هنگامی که در شرایط فرار و استرس قرار می گیرند، در پاسخ به این شرایط دمشان از بدن جدا می شود. به این قطع عضو اتوتومی می گویند. دم قطع شده حدود ۳۰ دقیقه به تکان خوردن ادامه می دهد. این امر حواس شکارچی را پرت می کند و مارمولک را قادر به فرار می کند.

ده. آیا مارمولک ها برای انسان ها سمی هستند؟

بیشتر مارمولک ها، برای انسان بی ضرر هستند. با این حال، تعداد خاصی از گونه های مارمولک وجود دارند که می توانند بکشند، معلول کنند، بیمار کنند، یا حداقل درجات خفیفی از درد را بر قربانیان خود تحمیل کنند. برخی از مارمولک ها در واقع سمی هستند و برخی کاملاً تهاجمی هستند.

یازده. مارمولک ها به سمت روشنایی می روند یا تاریکی؟

مارمولک ها در خانه در مکان های تاریکی مانند پشت کمدها، کابینت ها و مبلمان زندگی می کنند. اگر آن مکان ها را تمیز نکنید و یا این مکان ها تهویه نداشته باشند تعداد زیادی از حشرات و عنکبوت ها در اتاق وجود خواهند داشت که دلیل اصلی جذب مارمولک ها به آنجا خواهد بود.

دوازده. چگونه به طور طبیعی از شر مارمولک ها خلاص شویم؟

چیزهایی مانند سس تند و فلفل بویی قوی منتشر می کنند که از ورود مارمولک ها به خانه جلوگیری می کند. برای بهترین نتیجه، چند قاشق غذاخوری از فلفل دلخواه خود را با یک پیمانه آب گرم مخلوط کنید. مخلوط را به خوبی تکان دهید و آن را در گوشه های داخل و بیرون خانه، در امتداد نقاط دسترسی مانند درب ها و پنجره ها اسپری کنید.

سیزده. آیا می توان مارمولک ها را با سرکه از بین برد یا فراری داد؟

مارمولک ها از بوی سرکه و لیمو متنفرند، در حالی که پودر فلفل قرمز می تواند باعث تحریک پوست، چشم و بینی آنها شود. برای دفع مارمولک ها این ترکیب سرکه، لیمو و فلفل را تهیه کرده و در سطوح مختلف اسپری کنید.

چهارده. آیا مارمولک ها تخمگذارند؟

بیشتر گونه های مارمولک تخم گذارند. اما برخی از مارمولک ها نیز وجود دارند که زنده زا هستند.

پانزده. مارمولک های خانگی تخم های خود را کجا پنهان می کنند؟

به دنبال گوشه های مرطوب و خنک خانه باشید. ممکن است تخم هایی که حتی خالی باشند را نیز پیدا کنید که مارمولک ها آنها را در قسمت های خنک و مرطوب خانه قرار داده اند. مارمولک های ماده دوست دارند محل تخمگذاری خود را تاریک و مرطوب نگه دارند و می توانند در هر نوبت تخمگذاری تا ۲۰ تخم تولید کنند.

سفارش سم از طریق: