شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

” وجود مورچه در خانه یعنی اینکه باید نگران این باشید که این مورچه ها به داخل غذای شما وارد نشوند. آیا از اینکه آن ها بیماری را منتقل کنند نگرانید؟ اگرچه مورچه ها به اندازه پشه ها یا حشرات خونخوار، قابل  توجه نیستند و از طرفی حشراتی هستند که بسیار به تمیزی خود اهمیت می دهند، ولی برخی از مورچه ها ارگانیسم های باکتریایی و قارچی را منتقل می کنند که پاتوژن های بیماری های جدی می باشند. “

مورچه ها اغلب ناقل بیماری ها نیستند، چرا که خود را به طور مرتب نظافت نموده و پاها و شاخک هایشان را نیز به طرز فوق ‎العاده ای تمیز نگه می دارند.

مورچه ها دارای یک لایه چربی هستند که بخش خارجی بدنشان را می پوشاند. این لایه، مانع از این می شود که باکتری ها روی بدن این حشرات باقی بمانند. وجود لایه چربی بر روی بدن مورچه ها در کنار نظافت وسواسی و دقیقشان، آنان را به یکی از تمیزترین اعضای قلمرو حیوانات تبدیل می کند.

مورچه ها به طور مرتب خود را نظافت می کنند

<<>> امکان سرایت بیماری از مورچه ها به انسان ها وجود دارد <<>>

مورچه ها همچنین مواد شیمیایی ضد میکروب قوی را هم از غده های خارجی و هم از طریق بزاقشان ترشح می کنند. به دلیل تمامی فاکتورهای ذکر شده، خود این حشرات اغلب در معرض ابتلا به بیماری ها قرار نداشته و نیز امراضی را که ممکن است انسان ها و یا سایر حیوانات را تحت تأثیر قرار دهند نمی توانند انتقال دهند.

اما باید گفت متأسفانه این موضوع درباره تمامی گونه های مورچه ها صادق نبوده و در حالی که مورچه ها به اندازه پشه ها و دیگر حشرات از لحاظ انتقال بیماری، قابل توجه نیستند، ولی حامل و ناقل ارگانیسم های باکتری و قارچ بوده و سبب بروز بیماری های بسیار خطرناکی می شوند و امکان سرایت بیماری از مورچه ها به انسان ها وجود دارد.

مورچه ها به عنوان عاشقان چیزهای شیرین شناخته می شوند. شاید به این دلیل است که معمولاً آنان را در حال تجمع در اطراف قطره های ریخته شده آبمیوه و یا شربت، شیرینی، شکلات و امثال آن می بینیم.

مورچه ها عاشق مواد غذایی شیرین هستند

 

اما همه مورچه ها به چیزهای شیرین علاقه نشان نمی دهند!

یکی از نمونه های بارز آن مورچه فرعون، یکی از گونه های شناخته شده مورچه در ایران می باشد. چیزهای زیادی درباره این مورچه وجود دارند که با آگاهی از آنان درباره هر آنچه که از مورچه ها می دانستید تجدید نظر خواهید کرد. مورچه های فرعون در مکان های پزشکی و تهیه مواد غذایی یافت می شوند و ناقل بیماری هایی مانند سالمونلا، استافیلوکوک، کلستریدیوم و استرپتوکوک هستند. این گونه از مورچه ها به ویژه در واحدهای سوختگی بیمارستان ها، مزاحم های آزاردهنده‎ ای هستند، زیرا آن ها جذب مایعی می شوند که از زخم های ناشی از سوختگی تولید می شود.

 

مورچه فرعون

عادات عجیب مورچه فرعون و بیماری های ناشی از آن

اگر کسی از شما بپرسد خطرناکترین حشره در بیمارستان ها چیست احتمالاً پاسختان پشه، سوسک، موش یا مگس خواهد بود. شاید تا این لحظه نمی دانستید که یک مورچه نیز می تواند سلامت بیماران بستری در بیمارستان را به خطر بیندازد اما جالب است بدانید که مورچه فرعون می تواند!

ولی سوال اینجا است که این حشرات چگونه می توانند سلامت انسان را به خطر بیندازند؟

برای پاسخ به این سؤال و شناخت بهتر مورچه های فرعون بیایید نگاهی به عادات این حشرات بیندازیم.

 

مورچه های فرعون، آفات خطرناکی هستند

<<>> مورچه های فرعون به مایعی که از زخم های ناشی از سوختگی تولید می شود، جذب شده و حتی از پوست افراد نیز تغذیه می کند <<>>

مورچه های فرعون در صورت راهیابی به بیمارستان ها و سایر موسسات پزشکی، آفات خطرناکی خواهند بود؛ چرا که انسان را بیمار می سازند. این مورچه ها علاقه به پرواز در اطراف جراحات بیمار دارند و حتی به تغذیه از پوست افراد نیز شناخته می شوند. نوزادان نارس و بیماران سوختگی در معرض بیشترین ریسک قرار دارند.

از آنجایی که مورچه های فرعون از بیماران تغذیه می کنند، میکرو ارگانیسم های بیماری زا به آسانی به پوست خارجی بدن این حشرات می چسبند و همچنان که این مورچه ها از بدن یک شخص بیمار به بدن بیمار دیگری می روند به انتشار باکتری ها و ویروس ها میان افراد ادامه می دهند. مورچه های فرعون به انتشار ارگانیسم هایی از باکتری ‎های بی هوازی و دوکی شکل که برخی از گونه های آن مولد بیماری کزاز هستند و همچنین استرپتوکوک شناخته می شوند.

 

میکروارگانیسم های بیماری زا به پوست خارجی مورچه می چسبند

این حشرات، هاگ های باکتری های مولد بیماری های کزاز و مسمومیت بوتولیسم را سرایت و انتشار می دهند. همچنین باکتری استرپتوکوک نیز که توسط مورچه های فرعون انتشار می یابد می تواند سبب عفونت های گلویی، آنفلوآنزا یا زرد زخم گردد. عفونت های گروه “A” از باکتری استرپتوکوک معمولاً خفیف تر هستند؛ چرا که این باکتری ها در پوست و گلو یافت می شوند. اما مواردی نیز وجود دارند که در آن افراد بر اثر شوک سمی استرپتوکوک، از پای درآمده یا در معرض باکتری های گوشتخوار قرار می گیرند؛ که این بیماری وحشتناک از طریق یک نوع مهاجم از باکتری استرپتوکوک ایجاد می گردد.

<<>> مورچه های فرعون، هاگ های باکتری های مولد بیماری های کزاز و مسمومیت بوتولیسم را منتشر می کنند <<>>

گزش و نیش

اگرچه گزش و نیش مورچه به عنوان یک بیماری ذکر نمی شود، ولی ممکن است باعث بروز علائم جدی و بیماری های مرتبط با واکنش های آلرژیک و حساسیت ناشی از زهر مورچه شود.

 

گزش توسط مورچه

شاید مشخص ترین واکنش ها در حین گزش انسان ها، به ویژه کودکان، توسط مورچه های آتشین مشاهده شده باشد؛ زیرا زهر مورچه های آتشین حساسیت های شدیدی به وجود می آورد. چنین اتفاق هایی ممکن است به نتایج جدی و حتی مرگبار منجر شود. این گزش ها معمولا باعث ایجاد زخم شده و همچنین ممکن است به احتمال زیاد درد شدید، تورم، خارش و شوک آنافیلاکسی که یک واکنش تهدید کننده حیات انسان است را به همراه داشته باشند.

علاوه بر این، در صورت ضدعفونی نادرست ناحیه گزش و نیش مورچه، ممکن است باعث بروز عفونت های ثانویه شود. بهترین و مطمئن ترین راه پیشگیری از گسترش مورچه ها در محل زندگیتان، استفاده از سم مؤثر و معتبری همچون سم ضد مورچه انت کیلر می باشد.

 

مورچه آتشین

غذاهای ناقل بیماری

مورچه ها همچنین ذرات مواد غذایی را حمل می کنند که ممکن است این مواد غذایی، آلوده به ارگانیسم های بیماری زایی مانند ای کولای، شیگلا و سالمونلا باشند.

 

حمل مواد غذایی دارای ارگانیسم های بیماری زا توسط مورچه

به طور کلی، صاحبخانه ها و یا مدیران موسسات، به بیماری های احتمالی که توسط مورچه ها انتقال می یابند توجه نمی کنند. با این حال، همه ما باید به یاد داشته باشیم که مورچه ها همیشه در جست و جوی مواد غذایی هستند. این رفتار آن ها باعث می شود در حین یافتن مواد غذایی، میکروارگانیسم های موجود در محیط را نیز دریافت کنند و انتقال دهند.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

روش های جلوگیری از بازگشت مجدد مورچه ها
روش های جلوگیری از بازگشت مورچه ها

شما همه سعی و تلاش خود را می کنید و تمام مواد دور کننده مورچه را امتحان می کنید. ولی اینگونه به نظر می رسد که این آفت های کوچک راه جدیدی برای ورود به خانه شما می یابند و باز می گردند. وقتی این…

ده مورچه خطرناک جهان
ده مورچه خطرناک جهان

امروزه بیش از ۱۲۵۰۰ گونه شناخته شده از مورچه ها در جهان وجود دارد. برخی از آن ها آرام هستند؛ مثل مورچه درودگر که دانه های غذایی را برای بقای کلونی خود جمع آوری می کند. ولی برخی دیگر از گونه های مورچه…

مشخصات مورچه های آتشین
مشخصات مورچه های آتشین

مورچه های آتشین مورچه هایی تهاجمی هستند و نیازی به این نیست که تحریک به تهاجم و حمله شوند. نیش آن ها درد بسیار زیادی ایجاد می کند و در برخی موارد باعث ایجاد شوک آنافیلاکتیک که یک واکنش تهدید…