شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

” از بسیاری جهات، مورچه ها زرنگ تر و تعدادشان بیشتر و عمرشان طولانی تر از انسان ها است. جامعه پیچیده و حس همکاری میان اعضای کلونی، مورچه ها را قادر می کند که بقایشان را حفظ کنند و حشراتی بسیار موفق باشند. آن ها قادرند اشیایی را که چندین برابر وزن بدنشان هستند حمل کنند. همچنین تنفس و شنوایی آن ها بسیار با آنچه که تاکنون شناخته ایم متفاوت است. “

۱. مورچه ها دارای قدرت بسیار بالایی هستند.

مورچه ها به طرز باورنکردنی قوی و پرزور هستند. آنان قادرند چیزهایی را که ۱۰ الی ۵۰ برابر وزن بدن خودشان سنگینی دارد، حمل کنند. مقدار وزنی که یک مورچه می تواند حمل کند به گونه مورچه بستگی دارد.

 

مورچه ها دارای قدرت بسیار بالایی هستند

<<>> مورچه ها قادر به حمل اشیایی با وزن ۱۰ تا ۵۰ برابر وزن بدن خودشان می باشند <<>>

اما دلیل این قدرت خارق العاده مورچه ها چیست؟

این واقعیت به سایز کوچک مورچه ها بر می گردد. دانشگاه ایالت آریزونا گزارش نمود که به دلیل سایز کوچک مورچه ها، ماهیچه های این حشرات در مقایسه با حیوانات بزرگتر دارای مقطع عرضی بزرگتری به نسبت سایز بدنشان است و این به معنای تولید قدرت و زور بیشتر است.

۲. مورچه ها شش ندارند.

مورچه ها به دلیل سایز کوچکشان فضای کافی برای جای دادن یک سیستم تنفسی پیچیده را ندارند. به جای آن، این حشرات راه‎ های خاص خودشان را برای تنفس کردن دارند تا به انتقال اکسیژن به داخل بدنشان کمک کند.

مورچه ها شش ندارند

 

مورچه ها چگونه نفس می کشند؟

مورچه ها اکسیژن را از طریق مجراهایی که در واقع یکسری سوراخ در کناره های بدنشان هستند، دریافت می کنند. این مجراها از طریق شبکه ای از لوله هایی که به انتشار اکسیژن تقریباً در هر سلول از بدنشان کمک می کنند، به یکدیگر وصل می گردند. حرکت مورچه ها کمک می کند که اکسیژن داخل لوله ها به گردش درآمده و کربن دی اکسید نیز از طریق همین لوله ها خارج گردد.

۳. مورچه ها گوش ندارند.

یکی از اسرار مورچه ها این است که برخلاف سایر آفات، مورچه ها گوش ندارند؛ اما این به معنای ناشنوا بودن این حشرات نیست!

مورچه ها چگونه می شنوند؟

مورچه ها از ارتعاشات برای شنیدن استفاده می کنند. همچنین آن ها از این ارتعاشات برای جستجوی غذا یا به عنوان علامت هشدار نیز بهره می برند.

 

مورچه ها گوش ندارند

<<>> مورچه ها از ارتعاشات برای جستجوی غذا و همچنین علامت هشدار استفاده می کنند <<>>

۴. تعداد بسیار زیادی مورچه در جهان وجود دارد.

هرچند کلمه “بسیار زیاد” برای اشاره به تعداد این حشرات اعجاب انگیز لغت مناسبی نیست. بر اساس تخمین های موجود، به ازای هر انسان در جهان یک میلیون مورچه وجود دارد؛ به نحوی که می توان گفت این موجودات تقریباً کل جهان را فرا گرفته اند. به غیر از قطب جنوب، نواحی قطب شمال و تعدادی جزیره، حداقل یک گونه بومی مورچه در هر قاره یافت می شود.

 

جمعیت مورچه هادر جهان بسیار زیاد است

۵. برخی از گونه های مورچه فاقد عمل جنسی هستند.

برخی از مورچه های آمازون، به جای بهره گیری از روش سنتی تولید مثل، از طریق کلونینگ یا همانندسازی تولید مثل می کنند. بر طبق تحقیقات و گزارشات، مورچه ملکه در این گونه ها، خودشان را کلون می کنند تا به طور ژنتیکی مورچه های ماده تولید کنند که در نتیجه در این کلونی ها هیچ نری وجود نخواهد داشت.

۶. مورچه ها پرورش دهندگان خوبی هستند.

به غیر از انسان ها، مورچه ها تنها موجوداتی هستند که سایر موجودات را پرورش می دهند. همانطور که ما انسان ها گاو، گوسفند، مرغ و خروس، ماهی و … را جهت دستیابی به یک منبع غذایی پرورش می دهیم، مورچه ها نیز این کار را با سایر حشرات انجام می دهند. مورچه ها بیشتر اوقات شته های گیاهی را پرورش می دهند. مورچه ها این شته ها را از شکارچیان طبیعی حفظ نموده و آنان را در لانه هایشان از بارش های سنگین محفوظ نگه می دارند تا به یک منبع پایدار از شهد گل ها دست یابند.

 

مورچه ها شته ها را پرورش می دهند

۷. مورچه ها دو معده دارند.

بله درست است! مورچه ها دو معده دارند ولی این به دلیل پرخور بودنشان نیست! بلکه یکی از این معده ها جهت نگهداری غذا برای مصرف خودشان و معده دوم نیز جهت نگهداری غذا برای تقسیم نمودن آن با سایر مورچه ها است.

این فرایند “trophallaxis” نامیده می شود و سبب می گردد که کلونی به طرز بسیار موثر و مفیدی کار و فعالیت کند. با این روش، مورچه هایی که به دنبال غذا می گردند می توانند آنانی را که وظایف مربوط به لانه و ملکه را انجام می دهند تغذیه نمایند.

 

فرایند Trophallaxis

۸. مورچه ها می توانند شنا کنند.

البته همه مورچه ها قادر به شنا کردن نمی باشند. این قابلیت به گونه آنان بستگی دارد. مورچه ها با استفاده از روش مختص خودشان می توانند در آب زنده مانده و نیز به مدت طولانی بر روی آب شناور باقی بمانند. این حشرات نه تنها می توانند نفسشان را زیر آب به مدت طولانی نگه دارند بلکه حتی قادرند قایق های نجات نیز بسازند.

مورچه ها می توانند شنا کنند

 

۹. برخی از گونه های مورچه ها برده ساز هستند.

شاید عجیب به نظر برسد ولی این درست است! برخی از گونه های این حشرات با نام “مورچه های برده ساز” شناخته می شوند. آنان به کلونی مورچه های همسایه حمله نموده ساکنان آن را به اسارت گرفته و مجبور به کار کردن برای خودشان می کنند. این رفتار مورچه ها با نام “برده دزدی” شناخته می شود.

مورچه های برده ساز، متخصص ایجاد مزاحمت برای یک گونه یا گروهی از گونه های خویشاوند که اغلب خویشاوندان نزدیکشان هستند، می باشند. مورچه های برده، درست مانند زمانی که در کلونی خود بودند کار می کنند و این در حالی است که کارگران برده ساز، فقط بر روی بازسازی نیروی کارگریشان یعنی همان برده ها تمرکز می نمایند.

مورچه های برده ساز

 

<<>> مورچه های برده ساز به کلونی مورچه های همسایه حمله نموده و آن ها را به اسارت گرفته و مجبور به کار کردن برای خود می کنند <<>>

۱۰. مورچه ها از زمان دایناسورها بر روی زمین وجود داشته اند.

مطالعات انجام پذیرفته در دانشگاه های ایالت هاروارد و فلوریدا نشان داده اند که مورچه ها اولین بار در طول دوره کرتاسه در حدود ۱۳۰ میلیون سال پیش پدیدار شدند. آنان از دوره سوم کرتاسه که طی آن نسل دایناسورها منقرض گردید و همچنین از عصر یخبندان نجات یافته اند.

البته با وجود همه این حقایق شگفت انگیز درباره این حشرات، حضورشان در خانه می تواند آزاردهنده باشد. برای از بین بردن آن ها می توانید از سم قوی ضد مورچه انت کیلر بهره ببرید.

 

نظر خود را بنویسید

روش های جلوگیری از بازگشت مجدد مورچه ها
روش های جلوگیری از بازگشت مورچه ها

شما همه سعی و تلاش خود را می کنید و تمام مواد دور کننده مورچه را امتحان می کنید. ولی اینگونه به نظر می رسد که این آفت های کوچک راه جدیدی برای ورود به خانه شما می یابند و باز می گردند. وقتی این…

ده مورچه خطرناک جهان
ده مورچه خطرناک جهان

امروزه بیش از ۱۲۵۰۰ گونه شناخته شده از مورچه ها در جهان وجود دارد. برخی از آن ها آرام هستند؛ مثل مورچه درودگر که دانه های غذایی را برای بقای کلونی خود جمع آوری می کند. ولی برخی دیگر از گونه های مورچه…

مشخصات مورچه های آتشین
مشخصات مورچه های آتشین

مورچه های آتشین مورچه هایی تهاجمی هستند و نیازی به این نیست که تحریک به تهاجم و حمله شوند. نیش آن ها درد بسیار زیادی ایجاد می کند و در برخی موارد باعث ایجاد شوک آنافیلاکتیک که یک واکنش تهدید…