شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

” امروزه بیش از ۱۲۵۰۰ گونه شناخته شده از مورچه ها در جهان وجود دارد. برخی از آن ها آرام هستند؛ مثل مورچه درودگر که دانه های غذایی را برای بقای کلونی خود جمع آوری می کند. ولی برخی دیگر از گونه های مورچه، با یک گزش یا نیش خود می توانند باعث از حال رفتن و یا حتی مرگ شما شوند. در این مقاله به تعدادی از خطرناکترین مورچه های جهان و مواردی که در این باره باید به خاطر داشته باشید اشاره می شود. “

گاهی مورچه هایی را در طول روز در اطرافمان مشاهده می کنیم ولی اغلب اوقات نیز آن ها را نادیده می گیریم. تمامی حیوانات دارای گونه هایی هستند که برخی از این گونه ها می تواند برای انسان ها یا گونه های دیگر ایجاد خطر کنند. برخی از مورچه های فهرست شده در این متن بسیار خطرناک هستند و می توانند هر چیزی را که بر سر راهشان باشد، از بین ببرند.

در این مقاله ۱۰ گونه از خطرناکترین مورچه های جهان، برای شما معرفی شده است تا اگر روزی با این مورچه ها مواجه شدید، آن ها را نادیده نگیرید:

۱۰. مورچه جک جهنده (Jack Jumper Ant)

اگر در مکانی با این مورچه رو به رو شدید، نترسید. این مورچه شبیه یک عقرب کوچک بوده و کابوس برخی افراد است. جک جهنده، مورچه بومی استرالیا است که “مورچه جهنده” نیز نامیده می شود. این مورچه سمی در سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ سبب مرگ چهار نفر بوده است. اگرچه، تنها یک نیش این مورچه قادر نخواهد بود یک انسان را بکشد، ولی بنا به تحقیقات، نیش این مورچه ها به قدری سمی است که به احتمال زیاد تعدادی از این نیش ها می تواند یک انسان بالغ را از پا دربیاورد.

زهر موجود در نیش این مورچه می تواند سبب بروز علائمی چون آلرژی، افزایش ضربان قلب و کاهش فشار خون در قربانی شده و در نهایت، سیستم ایمنی بدن او را از بین ببرد.

 

مورچه جک جهنده

۹. مورچه پونی (Pony Ant)

مورچه پونی به عنوان یکی از وحشتناک ترین گونه های مورچه در نظر گرفته می شود. پونی، مورچه خاص و بومی استرالیاست. همچنین این مورچه ها به عنوان “مورچه سبز” نیز شناخته شده و دارای ظاهری کاملاً منحصر به فرد و قابل تشخیص هستند. نیش این مورچه بسیار قوی است و می تواند باعث درد شدید در انسان شود. مراجعه به پزشک پس از نیش زدگی الزامی است.

زهر موجود در نیش این مورچه سبب بروز شوک آنافیلاکتیک در قربانی می شود. شوک آنافیلاکتیک یک واکنش سریع و حاد آلرژیک است که باعث خارش، تورم و استفراغ می شود. علاوه بر این، قربانیانی که سریعا معالجه نشوند ممکن است به علت سم قوی بمیرند.

 

مورچه پونی

۸. مورچه درختی سبز (Green Tree Ant)

مورچه سبز درختی به عنوان “مورچه بافنده” نیز شناخته می شود و در استرالیا و مناطق گرمسیر آسیا یافت می شود. لانه هایی که توسط مورچه های سبز درختی ایجاد می شوند، کلونی هایی هستند که با برگ های بافته شده ای ساخته می شوند.

هر کلونی می تواند بیش از نیم میلیون مورچه داشته باشد. بعلاوه، این مورچه ها دارای نیش نیستند ولی با گزش خود می توانند پوست شما را سوراخ کنند. برخی از مزایای مورچه های سبز درختی، روغنی است که توسط له کردن جمعیت انبوهی از آن ها به دست می آید. ثابت شده است که این روغن برای درمان عفونت های معده و مشکلات ناباروری مفید است.

 

مورچه درختی سبز

۷. مورچه شاخدار آکاسیا (Bullhorn Acacia Ant)

مورچه های شاخدار آکاسیا در ظاهر شبیه زنبور هستند؛ تنها تفاوتی که دارند این است که برخلاف زنبور ها بال ندارند و دارای آناتومی متفاوتی هستند. اندازه و رنگ این مورچه ها بسیار شبیه زنبور است. نیش مورچه شاخدار آکاسیا می تواند باعث افزایش ضربان قلب شده و بسیار دردناک باشد.

این مورچه ها به طور عمده در کشور های آفریقایی دیده می شوند و با بسیاری از مزایای دارویی همراه هستند که می توان در درمان آسم و افسردگی شدید مورد استفاده قرار بگیرند.

 

مورچه شاخدار آکاسیا

۶. مورچه دروگر فلوریدا (Florida Harvester Ant)

مورچه دروگر فلوریدا اساساً در بیابان های آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی یافت می شوند. از لحاظ ظاهر، تمام گونه های این مورچه دارای بدن مودار یا پرزدار هستند. بعلاوه، این ساختار مودار، مورچه ها را در جمع آوری ذرات ریز شن و ماسه و دانه ها در سطوح صاف شنی کمک می کند.

هرگز مورچه های دروگر فلوریدا را نادیده نگیرید؛ زیرا زهر موجود در نیش این مورچه ها در نیش مار کبرا و نیش زنبور عسل غربی یافت شده است. همچنین، این زهر یک مکانیسم دفاعی برای کشتن حیواناتی مانند مارمولک های شاخدار است. این مورچه ها می توانند برای سلامت انسان نیز بسیار خطرناک باشند.

 

مورچه دروگر فلوریدا

۵. مورچه آتشین (Fire Ant)

در حال حاضر بیش از ۲۰۰ گونه مورچه آتشین وجود دارد. همانطور  که از نام آن ها پیداست، نیش این مورچه ها مانند آتش، سوزاننده است. برخی از گونه های مورچه های آتشین به “مورچه های حرارتی” نیز معروف هستند. نیش آن ها به شدت دردناک است و باید به محض نیش زدگی به پزشک مراجعه شود.

قرار گرفتن در معرض نیش دسته جمعی این مورچه ها می تواند مرگبار باشد؛ زیرا زهر این مورچه ها دارای آلکالوئید است. واکنش آلرژیک ناشی از نیش مورچه  آتشین روی پوست انسان سبب ایجاد تورم و تحریک در نقطه نیش زدگی می شود. یکی دیگر از علائم نیش زدگی، ایجاد اختلال در سخن گفتن است که در صورت عدم درمان عوارض ناشی از نیش مورچه، می تواند کشنده باشد. مورچه های آتشین به اندازه کافی قوی هستند تا بتوانند حیوانات کوچک دیگر را بکشند. این مورچه ها بسیار تهاجمی هستند.

این گونه از مورچه ها در نواحی جنوب ایران نیز یافت می شوند و لازم است از سم ضد مورچه انت کیلر برای از بین بردن آن ها استفاده نمایید.

 

مورچه آتشین

۴. مورچه سیافو (Siafu Ant)

مورچه های سیافو به عنوان “مورچه های راننده” نیز شناخته می شوند. این مورچه که در شرق و مرکز آفریقا یافت می شود، برای سلامت انسان بسیار خطرناک است. هر لانه این مورچه ها شامل ۲۰ میلیون مورچه است. این مورچه ها دارای آرواره بسیار قدرتمند هستند که می توانند در عرض چند ثانیه، صید خود را از بین ببرند. علاوه بر این، مورچه های کارگر نسبت به مورچه های دیگر کلونی از قدرت بیشتری برخوردار هستند. مورچه های کارگر سیافو دارای آرواره بزرگتر و قویتر بوده و توانایی گزش دارند.

مورچه سیافو

 

۳. مورچه ارتشی (Army Ant)

مورچه های ارتشی، به عنوان “مورچه های یورشی” نیز شناخته می شوند و برای سلامت انسان ها بسیار خطرناک هستند. کلمه “ارتش” تاکید می کند که این مورچه ها به صورت گروهی حمله می کنند. مورچه های ارتشی دارای غریزه ای خشن و عصبی هستند. لانه سازی در یک مکان ثابت برای ساکن شدن مورچه های ارتشی بسیار غیر عادی است؛ زیرا آن ها مدام از مکانی به مکان دیگر مهاجرت می کنند. بعلاوه، تعداد مورچه هایی که در گروه های مهاجم قرار دارند به بیش از صد هزار مورچه می رسد و نهایتاً شکار خود را می کشند.

 

مورچه ارتشی

۲. مورچه گلوله ای (Bullet Ant)

مورچه های گلوله ای هم دست کمی از مورچه های بولداگ ندارند. نام “گلوله” برای این مورچه ها به علت درد ناشی از نیش آن ها، انتخاب شده است. زیرا به نظر می رسد نیش این مورچه دردی بیشتر از شلیک گلوله روی بدن انسان ایجاد می کند. در کشورهای هندوراس و پاراگوئه، مورچه گلوله ای، اولین مورچه در لیست مورچه هایی با نیش دردناک قرار دارد. علاوه بر این، این درد می تواند بیش از ۲۴ ساعت طول بکشد. زهر موجود در نیش این مورچه ها انتقال سیناپتیک را در سیستم عصبی مرکزی، متوقف می کند.

 

مورچه گلوله ای

۱. مورچه بولداگ (Bulldog Ant)

مورچه بولداگ به عنوان خطرناکترین مورچه جهان در رکوردهای گینس ثبت شده است و جمعیت عمده ای از مورچه های ساکن مناطق ساحلی استرالیا را تشکیل می دهد. از سال ۱۹۸۸ تا به حال، سه نفر جان خود را در اثر نیش زدگی این مورچه ها از دست داده اند. زهر این مورچه ها به قدری قوی است که از لحاظ درد برای انسان در رتبه دوم قرار دارد. این درد می‎تواند چند دقیقه طول بکشد که اساساً گفته می شود درد نیش مورچه بولداگ، شدید و بدون سوزش است.

این مورچه ها می توانند در صورت ایجاد هرگونه اختلالی در لانه هایشان، مسافتی تا چند سانتی متر را بپرند. شواهد نشان می دهد که زهر تزریق شده توسط این مورچه می تواند برای مدت طولانی آزاردهنده باشد. حتی پرندگان و حیوانات نیز باید دور از مورچه های بولداگ نگه داشته شوند.

مورچه بولداگ

 

 

 

 

نظر خود را بنویسید

روش های جلوگیری از بازگشت مجدد مورچه ها
روش های جلوگیری از بازگشت مورچه ها

شما همه سعی و تلاش خود را می کنید و تمام مواد دور کننده مورچه را امتحان می کنید. ولی اینگونه به نظر می رسد که این آفت های کوچک راه جدیدی برای ورود به خانه شما می یابند و باز می گردند. وقتی این…

مشخصات مورچه های آتشین
مشخصات مورچه های آتشین

مورچه های آتشین مورچه هایی تهاجمی هستند و نیازی به این نیست که تحریک به تهاجم و حمله شوند. نیش آن ها درد بسیار زیادی ایجاد می کند و در برخی موارد باعث ایجاد شوک آنافیلاکتیک که یک واکنش تهدید…

چرخه زندگی کلونی مورچه ها
چرخه زندگی کلونی مورچه ها

چرخه هر کلونی با جفت گیری ملکه، آغاز می شود و با تولید مثل پی در پی او طی سالیان ادامه می یابد. پس از رسیدن جمعیت کلونی به بیشترین حد خود؛ مورچه های مولد متولد می شوند.