شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

با توجه به مطالبی که در رابطه با جمعیت و زندگی مورچه ها می دانیم و در مقالات دیگر نیز ذکر کرده ایم، بعید به نظر می رسد؛ شخصی در کره زمین زندگی کند و تا کنون در معرض گزیدگی مورچه ها قرار نگرفته باشد! هر کسی که به نحوی به مورچه ها نزدیک شده باشد، حداقل یک بار طعم دردناک گزیدگی یا نیش آن ها را چشیده است. مورچه ها می توانند انسان را گاز بگیرند یا نیش بزنند.

دنیای مورچه ها

نیش زدگی با گزیدگی تفاوت دارد، اما هر دو از انواع مکانیسم های دفاعی مورچه ها هستند.

بهترین راهکار برای کاهش عوارض ناشی از گزیدگی یا نیش مورچه ها این است که، از ابتدا از گزیده شدن توسط این حشرات کوچک پیشگیری کنیم. یعنی باید تا حد امکان، تماس کمتری با مورچه ها داشته باشیم. به این منظور پوشیدن جوراب های ساق بلند و کفش های بسته در فضای خارج از خانه یا استفاده از دستکش مخصوص در حین باغبانی، دوری از مکان های تجمع مورچه ‎ها مانند فضای اطراف کلونی و… کمک شایانی به کاهش احتمال گزیدگی توسط مورچه ها خواهد نمود.

اما اصلی ترین و کارآمدترین راهکار، این است که در فضای خانه و اطراف آن از یک سم مورچه کش قوی و مؤثر استفاده کنید؛ تا دیگر مورچه ها جرأت نزدیک شدن به قلمرو شما را نداشته باشند.

اگر با وجود رعایت نکاتی که ذکر شد، باز هم در معرض گزیدگی مورچه ها قرار گرفتید؛ می توانید با استفاده از روش های پیشنهادی در این مقاله، درد و عوارض ناشی از این گزیدگی را التیام بخشید.

راه های درمان گزیدگی و نیش مورچه

گزیدگی مورچه، اغلب نیازی به درمان ندارند. زیرا واکنش طبیعی به گزش یا نیش انواع مورچه ها در بیشتر موارد، بسیار خفیف است و تنها در ناحیه آسیب دیده، سرخی و سوزش جزئی ایجاد می کند؛ که این عوارض نیز به خودی خود بهبود می یابند. در حالی که نیش زدگی یا گزیدگی مورچه آتشین، باعث ایجاد واکنش های شدیدی نظیر سرخی، سوزش و درد شدید و تاول در محل گزیدگی می شود. اغلب بهبود علائم نیش مورچه آتشین، چند ساعتی به طول می انجامد و تاول های ناشی از نیش زدگی نیز، ممکن است تا یک هفته باقی بمانند.

گزیدگی مورچه اغلب، علائم خفیفی مثل قرمزی و خارش به همراه دارد

 نکته مهم! حتماً به یاد داشته باشید؛ در مواردی که نیش یا گزش مورچه، منجر به واکنش های آلرژیک شدیدی مانند تنگی نفس، خس خس کردن و غیره می گردد، باید هر چه سریع تر به اورژانس مراجعه نمود، زیرا در این گونه موارد پای خطرات جانی در میان است!

” گزش و نیش مورچه ها می توانند، سبب بروز عوارض مختلف در بدن انسان شوند. در اغلب موارد با استفاده از روش های خانگی ساده، می توان تا حد زیادی درد و التهاب ناشی از گزیدگی و نیش مورچه ها را بهبود بخشید؛ اما در صورتی که با واکنش های آلرژیک روبرو شدید، حتماً به پزشک مراجعه نمایید. “

واکنش های آلرژیک به گزش و نیش مورچه ها

به طور کلی، واکنش های ناشی از گزش مورچه ها، نسبت به واکنش هایی که در نتیجه نیش زدگی آن ها در بدن بروز می کنند، خفیفتر هستند.
در کل، در اثر گزیدگی و نیش مورچه، ممکن است چهار دسته واکنش در افراد بروز کند؛ که عبارتند از:

۱. واکنش موضعی

شایعترین واکنش نسبت به زهر تزریقی مورچه، واکنش موضعی است.
در این واکنش، ضایعات متورم و سرخ رنگ با قطر تقریبی ۵ میلی متر در پوست ایجاد می شود. این ضایعات دردناکند و خارش دارند. همچنین سرخ رنگ و متورم هستند و سوزش آن ها بیشتر از ۲۴ ساعت به طول نمی انجامد و اغلب پس از مدت کوتاهی بهبود می یابند.

یک واکنش موضعی که ممکن است در اثر گزش مورچه ایجاد شود

۲. واکنش موضعی شدید

در واکنش موضعی شدید نیز همان طور که از نامش می توان حدس زد، عوارض پوستی به شکل لکه های متورم که قطری در حدود ۵ تا ۱۰ میلی متر دارند، ظاهر می شوند. این عوارض با درد، تورم، سوزش و خارش همراه هستند. در بیشتر موارد، اوج شدت درد ۱ تا ۲ روز ادامه دارد و عوارض ظاهری طی ۷ تا ۱۰ روز برطرف می شوند.

۳. واکنش سیستمیک خفیف

واکنش سیستمیک خفیف باعث اختلال در پوست و سیستم گوارشی می شود. اختلالات پوستی اغلب شامل خارش، آنژیوادم (تورم شدید پوست، بافت زیر جلدی، مخاط و زیر مخاط ) و ایجاد سرخی در اطراف ناحیه گزیدگی یا نیش زدگی است. اختلالات گوارشی با علائمی نظیر تهوع خفیف، اسهال و گرفتگی عضلات بروز می کند.

۴. واکنش سیستمیک شدید

در صورت بروز واکنش سیستمیک شدید در اثر گزش یا نیش مورچه ها، حتماً باید به پزشک مراجعه شود. واکنش های سیستمیک شدید، در نتیجه عکس العمل شدید سیستم ایمنی به زهر وارد شده به بدن، ایجاد می شود و تنها در افرادی که به زهر حشرات حساسیت دارند، بروز می کند. علائم این واکنش ها ممکن است به شکل، ایجاد خارش، سوزش و حس خفگی در حنجره، خس خس سینه، احساس درد در قفسه سینه، اختلال در فشار خون، سرگیجه، درد شدید در ناحیه شکم و استفراغ، دیده شود.

آنژیوادم ایجاد شده در اثر حساسیت به زهر مورچه

<<>> احتمال بروز واکنش آلرژیک شدید حاصل از گزش یا نیش مورچه در بزرگسالان بسیار بیشتر از کودکان است! <<>>

بر خلاف انتظار، احتمال بروز واکنش آلرژیک شدید حاصل از گزش یا نیش مورچه، در بزرگسالان (به خصوص افراد بالای ۴۵ سال)، نسبت به کودکان بیشتر است.

تقریباً در ۸۵% از افراد بزرگسالی که مورچه نیششان زده، واکنش آلرژیک شدید مشاهده می شود؛ در حالی که این میزان در بین کودکان، ۴۰% است.

درمان های خانگی برای کاهش عوارض گزیدگی مورچه:

<<>> اولین و مهمترین قدم برای درمان گزیدگی مورچه، جدا کردن حشره از محل گزیدگی است <<>>

۱>> اولین قدم برای درمان گزیدگی مورچه، مانند هر نوع گزیدگی دیگر، جدا کردن حشره مهاجم از محل گزیدگی است. باید حشره را طوری از پوست جدا کنید، که هیچ بخشی از بدن حشره درون محل گزیدگی باقی نماند. پس از جدا کردن مورچه از پوست، محل گزیدگی را با آب و صابون به آرامی بشویید. این دو مرحله، برای برطرف کردن عوارض گزیدگی تمام انواع حشرات، تقریباً مشترک هستند.

توجه داشته باشید که سم برخی از مورچه ها با شستشو با آب برطرف نمی شود. در واقع این گونه سموم قابل انحلال در آب، نیستند. در این گونه موارد بهتر است برای رفع عوارض گزیدگی، پس از این که محل گزیدگی را با آب شست و شو دادید و خشک نمودید، آن را با الکل تمیز کنید.

۲>> از خاراندن محل گزش بپرهیزید، چرا که این کار باعث ایجاد زخم در پوست ناحیه گزیدگی می شود و احتمال عفونت های ثانویه ناشی از جذب باکتری ها و سایر میکروب ها را افزایش می دهد. خاراندن زیاد پوست سر در تهاجمات شپش، منجر به از دست دادن موهای سر می شود.

خاراندن محل گزیدگی احتمال عفونت را افزایش می دهد

۳>> پس از این که محل گزیدگی به طور کامل خشک شد، خمیر غلیظی از آب و جوش شیرین را بروی آن قرار دهید و سپس آن را با یک نوار پانسمان نازک بپوشانید. بهبودی کامل جای گزش مورچه، گاهی ممکن است چند هفته به طول بیانجامد. در این صورت، باید استعمال خمیر جوش شیرینی را تا بهبودی کامل، هر روز ادامه تکرار کنید.

۴>> در صورت عدم دسترسی به جوش شیرین، می توانید از آسپرین پودر شده که آن را با آب مخلوط کرده و به حالت خمیری در آورده اید، استفاده کنید.

۵>> گزینه دیگر برای درمان عوارض این است که، اسانس اسطوخودوس را که با مقداری آب رقیق کرده اید، بر روی نواحی گزیدگی بمالید. ترکیبات شیمیایی موجود در این اسانس، به سرعت التهاب پوستی ناشی از گزش حشرات مختلف از جمله مورچه را تسکین داده و آثار نیش زدگی را به کلی از بین می برد.

اسانس اسطوخودوس التهاب محل گزیدگی را درمان می کند

۶>> یکی دیگر از راه های درمان خانگی گزیدگی مورچه استفاده از سرکه است. سرکه ضد عفونی کننده ای قوی است که در اکثر خانه ها پیدا می شود. این ماده می تواند عوارض گزیدگی را به طور کامل بهبود ببخشد و از طرفی برای تمام افراد، در هر سنی که باشند، بی ضرر و ایمن است.

۷>> برای تسکین درد و خارش ناحیه گزیدگی، همچنین برای برطرف کردن التهاب پوستی که در اثر گزش ایجاد شده است؛ از آلئوورا استفاده کنید. روش مصرف به این ترتیب است که برگ آلوئه ورا را از وسط به دو نیم کرده و بر روی محل گزیدگی قرار دهید. ترکیبات موجود در ژل آلوئه ورا به سرعت عوارض پوستی محل گزیدگی را بهبود می بخشد.

۸>> در مواردی که شدت درد زیاد است، برای کاهش درد می توانید از مسکن های خوراکی مانند استامینوفن یا پاراستامول استفاده نمایید.

۹>> قرار دادن کیسه ی یخ بر روی محل گزیدگی، در کاهش میزان تورم بسیار مؤثر است.

استفاده از کمپرس یخ در محل گزیدگی سبب تسکین درد می شود.

 

۱۰>> استفاده از آنتی هیستامین خوراکی در موارد شدید می تواند، برای کاهش خارش و سوزش، کمک کننده باشد.

احتیاط: دقت داشته باشید در صورت نیاز به مصرف هر گونه دارو، ابتدا با پزشک معالج خود مشورت کنید.

در هر صورت، بهترین گزینه برای نابودی مورچه ها، استفاده از سم مورچه کش انت کیلر است. اغلب این سموم قادرند تمامی گونه های مورچه را به طور کامل نابود کنند. پس در صورتی که به دنبال راه حل اساسی برای نابودی تمامی مورچه ها هستید؛ حتماً از یک سم مطمئن برای این کار، استفاده کنید.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

روش های جلوگیری از بازگشت مجدد مورچه ها
روش های جلوگیری از بازگشت مورچه ها

شما همه سعی و تلاش خود را می کنید و تمام مواد دور کننده مورچه را امتحان می کنید. ولی اینگونه به نظر می رسد که این آفت های کوچک راه جدیدی برای ورود به خانه شما می یابند و باز می گردند. وقتی این…

ده مورچه خطرناک جهان
ده مورچه خطرناک جهان

امروزه بیش از ۱۲۵۰۰ گونه شناخته شده از مورچه ها در جهان وجود دارد. برخی از آن ها آرام هستند؛ مثل مورچه درودگر که دانه های غذایی را برای بقای کلونی خود جمع آوری می کند. ولی برخی دیگر از گونه های مورچه…

مشخصات مورچه های آتشین
مشخصات مورچه های آتشین

مورچه های آتشین مورچه هایی تهاجمی هستند و نیازی به این نیست که تحریک به تهاجم و حمله شوند. نیش آن ها درد بسیار زیادی ایجاد می کند و در برخی موارد باعث ایجاد شوک آنافیلاکتیک که یک واکنش تهدید…