شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

” مشاهده مورچه های بالدار در خانه علامت خوبی نیست. ولی وجود آن ها در خانه در طول فصل زمستان، یک معضل تلقی می شود. دلیل این امر آن است که مورچه ها زمانی پرواز می کنند یا به عبارت دیگر بالدار می شوند که برای جفت گیری و تولید مثل، آماده شوند. مورچه های بالدار در طول تابستان ممکن است بیرون از خانه زندگی کند و به راحتی از طریق دری که باز مانده و یا یک ترک و شکاف، وارد خانه شما شود. ولی در فصول سرد، آن ها در بیرون از خانه زندگی و تولید مثل نمی کنند. “

همه ما می دانیم که مورچه ها دزدهای ماهری هستند. آن ها مواد غذایی ما را  از خانه و باغ هایمان می دزدند و این موضوع همچنان ادامه خواهد داشت. حال تصور کنید با این زیرکی و مهارت، اگر این موجودات، توانایی پرواز هم داشته باشند چه می شود؟

 

مورچه بالدار

مورچه های بالداری که در حال پرواز می بینیم، ممکن است برای برخی ترسناک باشند؛ چرا که معمولاً عادت داریم این حشرات را روی زمین ببینیم و به همین دلیل وقتی مورچه های بالدار شروع به پرواز و وزوز در اطرافمان می کنند، ترسناک و تعجب برانگیز به نظر می رسند.

مورچه های بالدار در طول دوره های جفت گیری، به صورت دسته جمعی پرواز می کنند. این پرواز دسته جمعی پدیده ای شگفت انگیز است. خوشبختانه، راه های مختلفی برای از بین بردن مورچه های بالدار مخرب وجود دارد و تمام این راه ها به طور کلی در این مقاله برای شما جمع آوری شده است.

مورچه بالدار چیست؟

مورچه های بالدار گونه جدیدی از مورچه ها نیستند و ژنتیک متفاوتی هم با مورچه ها ندارند. بلکه در واقع، در تمام گونه های مورچه ها یافت می شوند و مرحله ای از رشد آن ها می باشد. این دسته از مورچه ها به بلوغ جنسی رسیده اند و اساساً بال ها یکی از علائم بلوغ جنسی و استقلال در بین مورچه ها به شمار می آید. آن ها تولید مثل کنندگان کلونی مورچه ها هستند که توسط ملکه تولید شده و به وسیله کارگران کلونی تغذیه شده اند.

هنگامی که این مورچه ها به بلوغ جنسی می رسند، برای یافتن جفت، لانه را ترک می کنند. مورچه ها در طی این مهاجرت، عادت به تجمع در گروه های بزرگ دارند که در اصطلاح انگلیسی “Swarm” نامیده می شود. مهاجرت دسته جمعی در این گروه های بزرگ به مورچه های بالدار کمک می کند که بتوانند شکارچیان را از خود دور نگه دارند.

 

تجمع مورچه های بالدار (Swarm)

<<>> مورچه های بالدار در طول دوره های جفت گیری، به صورت دسته جمعی پرواز می کنند <<>>

مورچه های بالدار جهت ترک لانه قدیمی نیازمند شرایط خاصی در محیط هستند که این شرایط عبارتند از:

* نور خورشید

باد کم

رطوبت بالا

دماهای گرم

ترجیحاً ۳ الی ۵ روز پس از بارندگی

این شرایط در اواخر بهار و اوایل تابستان فراهم می شود و به همین دلیل بیشترین تعداد مورچه های بالدار را در این زمان مشاهده خواهید نمود. آن ها توسط سلاح دفاعی موجود در انتهای بدنشان، از خود در برابر شکارچیان محافظت می کنند و تنها تعداد اندکی از آن ها برای تولید مثل زنده می مانند.

پس از جفت گیری، مورچه های نابارور، بال های خود را از دست می دهند و مورچه های نر نابارور نیز طی عمر کوتاه خود به سختی کار می کنند. مورچه های ماده به عنوان ملکه، کلونی خود را ایجاد می کنند. مورچه های نر معمولا بلافاصله بعد از جفت گیری می میرند ولی ملکه می تواند تنها با یک بار جفت گیری بیش از یک دهه زندگی کند.

آیا مورچه های بالدار خطرناک هستند؟

این گروه های بزرگ مورچه های بالدار می توانند کمی ترسناک باشند اما مورچه ها فقط یک چیز در ذهنشان دارند: جفت گیری!!!

بنابراین مورچه های بالدار خطر بزرگتری از مورچه های معمولی که بر روی زمین می بینید ایجاد نمی کنند.

اگر یک گونه از مورچه ها ذاتاً و به طور غریزی گاز نمی گیرد و یا نیش نمی زند، مورچه های بالغ بالدار آن نیز نیش نزده و یا گاز نمی گیرند. اما در صورتی که گونه مورچه ذاتاً و اساساً گاز می گیرد مثل مورچه های نجار، مورچه های بالدار آن گونه هم در صورت احساس خطر، گاز خواهند گرفت. به همین ترتیب اگر یک گونه از مورچه مانند مورچه آتشین، می تواند نیش بزند، مورچه های بالدار آن گونه نیز می توانند انسان را نیش بزنند. احتمال آنکه مورچه ها در حین پرواز شما را نیش بزنند و یا گاز بگیرند بسیار کم است. اما در صورتی که این مورچه ها را در حال حرکت بر روی زمین مشاهده نمودید مراقب باشید.

 

مورچه هایی که گاز می گیرند و نیش می زنند

مورچه های بالدار در حال پرواز نهایتاً به کجا می روند؟

مدت کوتاهی پس از ایجاد Swarm، نرها می میرند؛ چرا که هدف آنان از زندگی که همانا بارور ساختن مورچه های بالدار ماده بود انجام شده و به پایان رسیده است.

ماده های بالدار نیز پس از جفت گیری، به اطراف پرواز نموده و مکانی مناسب را برای لانه سازی جستجو می کنند که مطابق با استانداردهای آنان باشد. هر گونه از مورچه ها، تمایلات و ترجیحات منحصر به خود را برای لانه سازی دارد. برخی چوب های پوسیده را انتخاب نموده در حالی که برخی دیگر شکاف های موجود در پیاده روها را انتخاب می کنند و متأسفانه ممکن است این حشرات در طول جستجویشان به خانه و محل زندگی شما نیز هجوم بیاورند.

 

هجوم مورچه ها به خانه

هنگامی که مورچه بالدار مکانی مناسب برای لانه سازی پیدا می کند، بال های خود را از دست می دهد و دیگر هرگز پرواز نخواهد نمود. ملکه جدید شروع به تشکیل کلونی خود می کند. او در این مرحله از ماهیچه های پروازی خود که دیگر غیرقابل استفاده می باشند به عنوان یک منبع غذایی استفاده می کند.

یک نکته بسیار مهم که بایستی حتماً بدان توجه گردد این است که مورچه های بالدار اغلب با موریانه ها اشتباه گرفته می شوند. عدم تشخیص صحیح این دو آفت می تواند سبب ایجاد خسارات جبران ناپذیری در محل زندگی و وسایل و اثاثیه تان گردد. به عنوان مثال در صورتی که خانه تان تحت تهاجم موریانه ها قرار داشته و شما اشتباهاً فکر می کنید که با مورچه های بالدار سر و کار دارید! که در صورت عدم رسیدگی و دفع بموقع این آفات عواقب وخیمی را تجربه خواهید نمود.

چگونه مورچه بالدار را از موریانه تشخیص دهیم؟

موریانه ها نیز در دوره خاصی از زندگی برای پیدا کردن مکان مناسب برای لانه سازی و ساختن یک کلونی، بال در می آورند تا به راحتی پرواز کرده و جست و جو کنند. اگرچه مورچه ها و موریانه کاملا حشرات متفاوت از هم هستند، ولی وقتی تعداد زیادی از آن ها را یکجا مشاهده کنید، تشخیص این که مورچه باشند یا موریانه، کار بسیار دشواری خواهد بود. ساده ترین روش تشخیص مورچه از موریانه، این است که به ویژگی های فیزیکی و ظاهری آن ها توجه کنید.

 

تفاوت در شاخک، بال و شکل بدن مورچه بالدار و موریانه

بال ها: موریانه ها دارای دو جفت یعنی چهار عدد بال کاملا هم سایز و هم شکل هستند؛ در حالی که دو بال مورچه ها کوچکتر از دو بال بال دیگرشان است و بال های بزرگ در جلو و بال های کوچک در پشت قرار دارند. به احتمال زیاد وقتی با یک موریانه رو به رو شوید، قبل از دیدن حشره متوجه بال های آن خواهید شد؛ چون اندازه بال های موریانه ها در مقایسه با جثه آن ها بسیار بزرگ تر هستند. در حالی که اندازه بال مورچه ها تفاوت زیادی با جثه آنها ندارد.

شاخک: شاخک های موریانه ها در مقایسه با شاخک های مورچه ها صاف تر است. شاخک های مورچه ها دارای قوس یا یک شکستگی در قسمت میانی خود می باشد.

اندام تحتانی: اندام تحتانی مورچه ها پیازی شکل است و به سمت جلو باریک تر می شود. در حالی که اندام تحتانی موریانه ها یکدست، صاف و بدون برآمدگی می باشد.

چگونه از شر مورچه های بالدار خلاص شویم؟

بهترین راه پیشگیری از تهاجم مورچه های بالدار،استفاده از روش هایی است که از خانه شما در مقابل تمام آفات و مزاحم ها حفاظت کند.

برای این منظور باید تمام درزها و شکاف ها، حتی کوچکترین آن ها را، پوشش دهید.

یافتن راه های ورود مورچه ها به خانه

<<>> برای پیشگیری از تهاجم مورچه های بالدار باید تمام درزها و شکاف ها، حتی کوچکترین آن ها را، پوشش دهید <<>>

ابتدا تمام نقاط ورود را شناسایی کنید. کل خانه خود را برای یافتن علائمی از حشرات بالدار و بدون بال بررسی کنید. اگر حتی فقط یک حشره هم وارد شده باشد مطمئن باشید که دیگر حشرات نیز او را دنبال خواهند کرد.

آیا مشاهده یک دسته از مورچه های بالدار به این معنی است که قرار است در خانه تان میزبان این حشرات باشید؟

به این نکته توجه نمایید که وجود یک دسته از مورچه های در حال پرواز الزاماً بدان معنا نیست که قرار است خانه تان، محل زندگی و زیستگاه آنان گردد. به یاد داشته باشید که این دسته های پرواز کننده مورچه ها کلونی هایشان را ترک می کنند تا جفت گیری نموده و کلونی های جدیدی بسازند. تقریباً نیمی از آنان، یعنی نرها، درست پس از جفت گیری خواهند مرد. بعلاوه همه ملکه های پرواز کننده قادر نخواهند بود که به طور موفقیت آمیز کلونی جدیدی را شروع کنند. این کار، مشکل بوده و نیازمند فراهم و مساعد بودن شرایط بسیاری برای ملکه است شرایطی چون:

مکان مناسب

ژنتیک

نبود شکارچیان

آب و هوا

و حتی کمی شانس

اگر توده ای از مورچه های بالدار را داخل خانه تان مشاهده نمودید احتمالاً بدان معناست که یک کلونی از مورچه ها در حال زندگی در ترک ها و شکاف های دیوار و امثال آن بوده یا در نزدیکی خانه تان سکونت دارد.

 

کلنی مورچه های بالدار

<<>> اگر توده ای از مورچه های بالدار را داخل خانه مشاهده نمودید احتمالاً یک کلونی از مورچه ها در نزدیکی خانه شما است <<>>

مواد جذب کننده را از بین ببرید!

مورچه های بالدار به راحتی وارد خانه های شما نمی شوند؛ آن ها توسط برخی مواد موجود در داخل خانه، جذب می شوند. این موضوع همچنین می تواند به شرایط داخل خانه مانند دوری از شکارچیان و آب و هوای داخل خانه شما ربط داشته باشد؛ به یاد داشته باشید که گرما و رطوبت جاذب مورچه ها هستند.

ولی به احتمال زیاد این حشرات برای خوردن باقی مانده مواد غذایی، وارد خانه می شوند. مورچه ها حشرات مشکل پسندی نیستند. آن ها از هر چیزی که برایشان ارزش غذایی داشته باشد تغذیه می کنند؛ حتی چیزهایی که داخل سطل زباله ریخته اید برای آن ها غذای جذابی است.مواد جذب کننده مورچه ها را از بین ببرید

 

 

با حذف باقی مانده های مواد غذایی، به سادگی می توانید احتمال ورود مورچه های بالدار به خانه خود را کاهش دهید. سعی کنید میوه های تازه رادر محیط باز قرار ندهید و مواد غذایی خود را داخل ظروف درب دار و داخل کابینت ها نگهداری کنید؛ به طوری که بوی آن ها به شاخک های حساس این حشرات فرصت طلب نرسد.

در نهایت، آسانترین و سریعترین راه رسیدن به نتیجه مطلوب استفاده از سم موثر و معتبر ضد مورچه انت کیلر برای نابودی این مزاحم ها، خواهد بود.

نظر خود را بنویسید

روش های جلوگیری از بازگشت مجدد مورچه ها
روش های جلوگیری از بازگشت مورچه ها

شما همه سعی و تلاش خود را می کنید و تمام مواد دور کننده مورچه را امتحان می کنید. ولی اینگونه به نظر می رسد که این آفت های کوچک راه جدیدی برای ورود به خانه شما می یابند و باز می گردند. وقتی این…

ده مورچه خطرناک جهان
ده مورچه خطرناک جهان

امروزه بیش از ۱۲۵۰۰ گونه شناخته شده از مورچه ها در جهان وجود دارد. برخی از آن ها آرام هستند؛ مثل مورچه درودگر که دانه های غذایی را برای بقای کلونی خود جمع آوری می کند. ولی برخی دیگر از گونه های مورچه…

مشخصات مورچه های آتشین
مشخصات مورچه های آتشین

مورچه های آتشین مورچه هایی تهاجمی هستند و نیازی به این نیست که تحریک به تهاجم و حمله شوند. نیش آن ها درد بسیار زیادی ایجاد می کند و در برخی موارد باعث ایجاد شوک آنافیلاکتیک که یک واکنش تهدید…