شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

شاید شما نیز جزو چند میلیون نفری باشید که با مشکل تهاجم مورچه ها به خانه و محل زندگیتان دست و پنجه نرم می کنید. تهاجم این حشرات به گونه ای است که به نظر می رسد در آن واحد در هر جایی از خانه حضور دارند! به ویژه مورچه های داخل آشپزخانه.   آن ها روی کابینت ها، پیشخوان آشپزخانه مدام در حال رفت و آمد و جمع آوری آذوقه برای کلونی هستند.

اما این مورچه ها چطور به خانه نفوذ کرده اند؟ راه های ورود مورچه ها به خانه کجاست؟ آیا می توان این مسیرها پیدا کرد؟

در این مقاله میخواهیم به راه های مختلفی که مورچه ها از طریق آن به محیط زندگی تان راه می یابند اشاره کنیم. درک و آگاهی از چگونگی ورود و راهیابی این حشرات به داخل خانه، اغلب اولین گام در جهت مبارزه و دفع آنان است. پس در ادامه با ما همراه باشید.

۱. ترک ها، شکاف ها و درزهای موجود در دیوار

برخی از خانه ها به خوبی درزگیری نشده اند. به این معنی که بین داخل و خارج ساختمان تبادل هوا وجود دارد. این تبادل هوا معمولاً از طریق درزهای دیوارها و پنجره ها، همچنین درب ها و دریچه ها صورت می پذیرد.

این فواصل به اندازه کافی برای مورچه ها بزرگ هستند که بتوانند از طریق آن راهی به داخل خانه بیابند. این درزها معمولاً در محل اتصال دیوار با سقف، کف یا گوشه ها به وجود می آیند. همچنین لازم است سوراخ های روی دیوارها که به منظور جای پریز، عبور لوله های گاز، خطوط جریان برق و … ایجاد شده اند و نیز اطراف درب ها و پنجره ها را چک کنید.

شکاف ها و ترک ها نیز می توانند این حشرات را به خانه تان راه دهند. به عنوان مثال برخی از مواد ساختمانی چون گچ و یا مواد ساختمانی قدیمی و کهنه می توانند منجر به ایجاد شکاف های ساختاری گردیده و معبر بزرگی برای مورچه ها به داخل باشند. به علاوه درز و شکاف دیوار های داخلی ساختمان ها، پناهگاه خوبی برای آفات دیگری چون ساس نیز هست.

<<>> گیاهانی که جهت محافظت از سرما به داخل خانه آورده می شوند منبع ورود و تهاجم مورچه ها به خانه هستند <<>>

۲. فواصل ایجاد شده در فونداسیون

فونداسیون اغلب ساختمان ها قوی و مستحکم هستند؛ اما همواره نفوذ ناپذیر و غیر قابل رسوخ نمی باشند و این فواصل، فضای کافی برای ورود مورچه ها به خانه را فراهم می آورند. در حقیقت در زیر این فواصل به ظاهر کوچک، ساخت کلونی های بزرگ توسط مورچه کار سختی به نظر نمی رسد و جمعیت زیادی همواره در این کلونی ها زندگی می کنند.

فونداسیون هایی که از مواد محکم  مثل بلوک های بتونی قوی ساخته نشده باشند، می توانند منجر به ایجاد فضاهای خالی شوند که مورچه های مقاوم و سرسخت در حین جستجوی گرما، غذا و رطوبت می توانند به آن نفوذ کنند.

۳. داخل زمین

همه ما می دانیم که مورچه ها در جستجوی خرده های نان و سایر وعده های غذایی خوشمزه روی کف خانه، فرش و غیره از سویی به سوی دیگر راه می روند. چیزی که ممکن است واضح و مشهود نباشد این است که این حشرات می توانند به داخل زمین نیز راه یابند. آنان ممکن است از زیر فرش ها، کاشی ها و سرامیک های کف خانه و یا کف های چوبی به محل زندگی تان وارد شوند.

تشخیص محل ورود مورچه ها به داخل اتاق یا هر محل دیگر در صورتی که از زیر کف خانه آمده باشند کار مشکلی خواهد بود.

” ممکن است بارها شاهد آن بوده باشید که انبوهی از مورچه ها دور یک قطره شربت یا نوشابه ریخته شده بر روی زمین و یا یک خرده نان بسیار کوچک را فرا گرفته و یا بر روی سینک ظرفشویی رژه می روند و حتی به رختخواب تان نیز راه یافته اند. اما سؤال اینجاست که این همه مورچه از کجا می آیند؟ این حشرات چگونه وارد خانه تان شده اند؟ “

۴. پنجره ها

پنجره ها نیز می توانند راهی برای دسترسی مورچه ها به فضای داخلی خانه باشند. عبور از پنجره های باز برای این حشرات به راحتی آب خوردن است! علاوه بر خود پنجره، فواصل ایجاد شده بین چارچوب پنجره و دیوارها نیز راه ورودی برای این آفات می سازند.

۵. درب ها

درب ها نیز یکی از بهترین و آسانترین راه های ورود برای مورچه ها هستند. درب هایی که به خوبی درزگیری نمی شوند راه ایده آلی برای دسترسی این آفات به خانه می باشند. قسمت زیرین آستانه در، همچنین کناره ها و بالای چارچوب را از لحاظ وجود این آفات بررسی کنید.

چیز دیگری که بایستی مد نظر قرار دهید درب هایی هستند که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجایی که از این درب ها به ندرت رفت و آمد صورت می پذیرد به ندرت هم به چشم می آیند و به همین دلیل ممکن است بدون آن که متوجه شوید درزهای موجود بدتر و یا ترک ها و شکاف ها بزرگتر شوند. این فواصل امکان دسترسی آسان به خانه را برای مورچه ها و سایر حشرات فراهم می سازند.

۶. گیاهان و گل های خانگی و سایر موارد

گیاهان، درختچه ها و گل هایی که جهت محافظت از سرمای زمستان به داخل خانه آورده می شوند نیز می توانند منبعی برای ورود و تهاجم مورچه ها به خانه باشند. همچنین احتمال دارد که جمعیت بزرگی از این حشرات از طریق بسیاری از موارد دیگر چون لوازم چوبی، مبلمان یا دستگاه های برقی دست دوم، شلنگ ها، لوله ها و حتی مواد غذایی و … به خانه راه یافته باشند.

۷. محل ورود خطوط آب، برق، گاز، تلفن و غیره

برای عبور خطوط آب، برق، گاز، تلفن، انواع کابل ها و غیره به داخل خانه، سوراخ های بسیاری ایجاد می شوند که این سوراخ ها نیز می توانند راهی برای ورود مورچه ها باز کنند. سوراخ های محل ورود این لوله ها و کابل ها به خانه می توانند هر آفت کوچکی را به آن راه دهند. پس لازم است که این نقاط را نیز از لحاظ فعالیت و رفت و آمد مورچه ها و حتی سایر آفات بررسی کنید.

۸. مورچه هایی که از همان ابتدا داخل خانه تان بوده اند

برخی از مورچه ها همواره و از قبل در خانه تان بوده اند! در حقیقت احتمالاً همانجا هم به دنیا آمده اند. بعضی از گونه های مورچه  می توانند در خانه ها لانه سازی کنند که برای این کار اغلب از فضاهای خالی موجود در دیوارها یا چوب در حال پوسیدگی استفاده می کنند و این بدان معنا است که احتمالاً تاکنون چندین نسل از این حشرات در خانه تان زندگی کرده اند. پس برای از بین بردن مورچه ها، یکی از اقدامات اساسی پیدا کردن لانه مورچه ها می باشد.

راه حل نابودی همیشگی این حشرات استفاده از سم مورچه انت کیلر می باشد.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

روش های جلوگیری از بازگشت مجدد مورچه ها
روش های جلوگیری از بازگشت مورچه ها

شما همه سعی و تلاش خود را می کنید و تمام مواد دور کننده مورچه را امتحان می کنید. ولی اینگونه به نظر می رسد که این آفت های کوچک راه جدیدی برای ورود به خانه شما می یابند و باز می گردند. وقتی این…

ده مورچه خطرناک جهان
ده مورچه خطرناک جهان

امروزه بیش از ۱۲۵۰۰ گونه شناخته شده از مورچه ها در جهان وجود دارد. برخی از آن ها آرام هستند؛ مثل مورچه درودگر که دانه های غذایی را برای بقای کلونی خود جمع آوری می کند. ولی برخی دیگر از گونه های مورچه…

مشخصات مورچه های آتشین
مشخصات مورچه های آتشین

مورچه های آتشین مورچه هایی تهاجمی هستند و نیازی به این نیست که تحریک به تهاجم و حمله شوند. نیش آن ها درد بسیار زیادی ایجاد می کند و در برخی موارد باعث ایجاد شوک آنافیلاکتیک که یک واکنش تهدید…