ترس از مار ها و مارمولک ها

 هرپتوفوبیا چیست؟

هرپتوفوبیا ترس از خزندگان است. فوبیای مارمولک نیز در این دسته قرار می گیرد. افراد دارای هرپتوفوبیا معمولاً از خزندگانی مانند مارمولک ها و مارها می ترسند. ولی ممکن است از سایر خزندگان مانند لاک پشت ها، تمساح ها و کروکودیل ها نیز ترس داشته باشند. هرپتوفوبیا نوع مشخصی از فوبیاست که یک اختلال اضطرابی محسوب می شود. تعداد زیادی از انواع فوبیا وجود دارد. به عنوان مثال اگر شما ترس مشخص یا حس اضطراب یا ترس قوی نسبت به چیزی دارید، فوبیا محسوب می شود.

فوبیای مارمولک ها و مار ها چقدر رایج است؟

فوبیاهای مشخص، اختلال های اضطرابی نسبتاً رایجی هستند که احتمالاً بسیاری از مردم یکی از آنها را در بعضی مراحل زندگی تجربه خواهند کرد. با توجه به اطلاعات جمع آوری شده توسط موسسه ملی سلامت روان (NMH) حدوداً ۱۲.۵ درصد از بزرگسالان در ایالات متحده، یک فوبیا مشخص را در مراحلی از زندگی تجربه خواهند کرد. از بین تمام خزندگان ترس از مارها رایج ترین مورد تخمین زده می شود که از هر ۳ نفر ۲ نفر معیار پزشکی فوبیا مارها را دارند.

چه چیزی باعث فوبیای مارمولک یا ترس از مارمولک ها و مار ها می شود ؟

شرایطی که باعث بروز فوبیای مارمولک یا فوبیاهای مشخص مثل هرپتوفوبیا می شود، در حال حاضر روشن نیستند ولی مواردی وجود دارند که ممکن است تاثیر داشته باشند. این موارد عبارتند از:

یک تجربه بد

یک تجربه بد با یک خزنده می تواند باعث شود که شما آن را با حس درد یا ترس ارتباط دهید. برای مثال فردی که توسط یک مار نیش زده شده است، می تواند ترسی از مارها پیدا کند.

فوبیای مارمولک می تواند ناشی از یک تجربه بد باشد

یادگیری

ممکن است که ما ترس از بعضی چیز های مشخص را در سنین کم یاد بگیریم. برای مثال اگر والدین یا برادر و خواهری دارید که از مارمولک ها می ترسند، ممکن است شما هم ترس از آنها را یاد بگیرید.

اشاره به این موضوع حائز اهمیت است که ممکن است موارد فرهنگی نیز نقشی در ذهنیت فرد از مارمولک ها ایفا کنند.خزندگان و معمولاً مارها، اکثراً در داستان های بومی، کهن و متون دینی سراسر دنیا حضور دارند.یک پژوهش در سال ۲۰۱۲ با ۵۱۴ نفر شرکت کننده در پرتقال برگزار شد که رفتار و ذهنیت افراد در مباحث مربوط به خزندگان و دوزیست ها را بررسی می کرد. پژوهشگران دریافتند که داستان های محلی در رابطه با این حیوانات حسی منفی القا می کرد.

ژنتیک

ژنتیک نیز می تواند در به وجود آمدن فوبیاهای مشخص تاثیر داشته باشد. برای مثال اگر یکی از والدین از مارمولک ها می ترسد این ترس یا ریسک بالای شکل گیری آن می تواند به شما منتقل شود. در رابطه با ترس از مارها انسان ها ممکن است به گونه ای تکامل یافته باشندکه توانایی و حواس بهتری برای شناسایی این حیوانات کسب کنند.

به علاوه این نظریه نیز وجود دارد که این امر به انسان های اولیه کمک می کرد تا حملات مارها را دفع کنند. در یک پژوهش در سال  ۲۰۱۴ توانایی افراد برای پیدا کردن مار در یک تمرین شناسایی بررسی شد. از شرکت کنندگان خواسته شده بود که عکس مار را در بین گروهی از عکس های با پس زمینه گمراه کننده پیدا کنند و این امر آشکار شد که شرکت کنندگان توانسته بودند تصویر مار را سریع تر و دقیق تر از تصاویر عنکبوت و قارچ انتخاب کنند.

پردازش کردن ترس

همه افراد احساساتی مانند ترس و اضطراب را متفاوت پردازش می کنند. ممکن است بعضی افراد به طور طبیعی مضطرب تر باشند که همین امر احتمال داشتن فوبیا را بیشتر می کند.

علائم ترس از خزندگان

دو نوع علائم فوبیا وجود دارد. ترس و اضطراب شدید در زمان نزدیکی به خزندگان، مهم ترین علائم ذهنی و فیزیکی برای هرپتوفوبیا هستند.

علائم فوبیای مارمولک چیست؟

این احساسات معمولاً نامتناسب با میزان خطری است که خزنده برای انسان دارد. همچنین ترس و اضطراب در زمان نزدیکی خزندگان فرد دارای هرپتوفوبیا می تواند علائمی را نشان دهد. به عنوان نمونه زمانی که:

  • به یک خزنده فکر می کند.
  • درباره خزندگان حرف می زند یا حرف های دیگران را درباره خزندگان می شنود.
  • ویدئو یا عکس یک خزنده را می بیند.

فردی که هرپتوفوبیا دارد بیش از حد تلاش می کند تا از مواجه شدن با خزندگان دوری کند. این امر می تواند باعث وقفه های زیادی در زندگی روزمره و فعالیت های او شود. علائم فیزیکی می تواند در افرادی که فوبیا مشخصی مثل هرپتوفوبیا دارند، ظاهر شود که عبارتند از:

  • افزایش ضربان قلب
  • عرق کردن
  • لرزش بدن
  • تنگی نفس
  • حس سرگیجه و بی حالی
  • تنگی و سنگینی سینه
  • شکم درد و حالت تهوع

 

نظر خود را بنویسید

قطع شدن دم در مارمولک ها
قطع شدن دم مارمولک ها

مارمولک ها چگونه دم خود را قطع می کنند؟ از نظر بسیاری از افراد، قطع شدن دم مارمولک پدیده و امری عجیب است. در بدن مارمولک ها در پی احساس تهدید و خطر، استرس، عفونت و بیماری، قرارگیری تحت رفتار خشن سایر مارمولک ها و … نوعی مکانیسم دفاعی فعال می شود که به آن […]

دلایل جذب مارمولک به خانه
مهمترین دلایل جذب مارمولک ها به خانه

عوامل مختلفی هستند که می توانند باعث جذب و تحریک مارمولک ها برای ورود به داخل خانه شوند که از جمله آن ها می توان به وجود انواع حشرات بدون بال و بالدار، میوه ها، آب و غیره اشاره کرد. آشنایی با این عوامل جذب کننده مارمولک به خانه …

پوست مارمولک ها
خصوصیات پوست مارمولک ها

مارمولک ها جزو متنوع ترین و جالب ترین گروه خزندگان هستند. پوست مارمولک ها یکی از مواردی است که در این جذابیت و تنوع در مارمولک ها نقش مهمی بازی می کند. این اندام در مارمولک ها به تنهایی، تفاوت ها و مکانیسم های مختلف و …

روش های خانگی دفع مارمولک
روش خانگی دفع مارمولک

روش های خانگی دفع مارمولک ها روش های غیر کشنده، ساده، کم هزینه و غیر مضری هستند که بدون هیچ گونه آسیبی تنها سبب دفع مارمولک ها از محیط خانه خواهند شد.

حقایق عجیب درباره مارمولک ها
آنچه درباره مارمولک ها نمی دانید!

ساختار بدن مارمولک ها، معجزه تکامل است. این موجودات عجیب و غریب و گاهی با نمک، بیش از ۵۰۰۰ گونه دارند که از بیش از ۲۰۰ میلیون سال پیش در این سیاره زندگی می کردند. ویژگی ها و توانایی های خاص این موجودات، از آن ها خزندگانی متفاوت و خاص ساخته است. اما …

سفارش سم از طریق:
Background Image
×