شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

مورچه ها در کلونی های پیچیده اجتماعی، به همراه یک ملکه رهبر و مورچه های کارگر برای ساخت و محافظت لانه شان، زندگی می ‎کنند.

تپه های کلونی مورچه ها برای همه ما تصویری آشنا هستند. با این حال، این تپه ها در واقع کلونی اصلی مورچه ها نیستند. در عوض، این تپه ها ورود و خروج کلونی را نشان می دهند.

این تپه ها از خاک، شن و مواد دیگری که مورچه ها در حین حفاری مسیرها و تونل های زیرزمینی لانه خود بیرون ریخته اند، ساخته می شوند. در واقع، اکثر کلونی مورچه ها بسیار عمیق بوده، حتی در عمق هفت تا هشت متری زمین ساخته می شوند.

– چه نوع مورچه هایی در کلونی مورچه زندگی می کنند؟

از لحاظ سازماندهی اجتماعی، کلونی مورچه ها به طور مجزا معمولاً لانه ا‎ی چند طبقه برای مورچه ها می باشد. مورچه ملکه، همان طور که از نام او مشخص است، کاشف و رهبر کلونی است. وظیفه اصلی ملکه این است که با تولید هزاران تخم، جمعیت مورد نیاز کلونی را مهیا کند. اتاق های ملکه برای محافظت در مقابل شکارچیان، در اعماق کلونی قرار می گیرد.

>> مورچه ملکه خیلی بیشتر از مورچه های نر و کارگرانی که به او خدمت می کنند، زندگی می کند. ملکه ها در برخی گونه ها حتی تا ۳۰ سال هم زنده می مانند. ملکه ها از نظر اندازه در مقایسه با مورچه های معمولی در خارج از کلونی، بسیار بزرگتر هستند.

>> مورچه های نر تنها وظیفه جفت گیری با ملکه را دارند تا ملکه بتواند عمل تخم گذاری را انجام دهند. مورچه های نر معمولاً پس از جفت گیری با ملکه می میرند و به ندرت خارج از کلونی به چشم می خورند. بیشتر مورچه های موجود در کلونی ماده هستند و تقریبا هر مورچه ای که خارج از لانه دیده می شود، مورچه ماده است.

>> مورچه های کارگر، ماده هستند ولی برخلاف مورچه ملکه، توانایی تخم گذاری ندارند. در عوض، مورچه های ماده مسئول ساخت و نگهداری لانه هستند و از لانه در برابر حمله مورچه های دیگر محافظت می ‎کنند و مهم تر از همه، غذای کلونی را تهیه می کند.

مورچه های کارگر مواد غذایی را جمع آوری کرده و بین اعضای کلونی تقسیم می کنند تا اطمینان حاصل کنند که فرزندان ملکه بزرگ شده و وظایف خود را در کلونی ایفا کنند. مورچه های کارگر به هیچ عنوان تنبل یا بیکار نیستند. بسته به نوع مورچه، کارگران می توانند چند هفته تا یک سال کامل زندگی کنند.

در طول عمر هر کلونی، ملکه تخم هایی تولید می کند که این تخم ها مورچه های ماده و نر بالدار ایجاد می کنند. این مورچه ها برای زاد و ولد متولد می شوند. آن ها پس از یک بار جفت گیری، برای تشکیل کلونی های جدید، لانه را ترک می کنند. همانند جفت گیری ملکه و مورچه های نر، این مورچه های بالدار نر نیز پس از عمل جفت گیری می میرند، در حالی که تعداد معدودی از مورچه های ماده برای تشکیل کلونی های جدیدی زنده می مانند.

” اصطلاح ” کلونی مورچه” نه تنها ساختار فیزیکی محل زندگی مورچه ها را توضیح می دهد، بلکه قوانین اجتماعی که مورچه ها خودشان سازماندهی کرده اند را به همراه کارهایی که انجام می دهند، توصیف می کند. “

– میانگین طول عمر یک کلونی چه قدر است؟

پس از ایجاد شدن، کلونی های مورچه ها تمایل دارند تا زمانی که ملکه زنده است، زنده باشند. بنابراین، میانگین طول عمر یک کلونی مورچه به نوع مورچه های خود بستگی دارد. مورچه آتشین و مورچه نجار از بدترین گونه های این آفات هستند. مورچه های آتشین گونه های پرخاشگر و تهاجمی هستند که می توانند برای دام ها و حتی انسان ها، به ویژه کودکان، بسیار خطرناک باشند. ملکه مورچه های آتشین می تواند ۷ سال عمر کند.

مورچه های نجار کلونی های خود را داخل ساختارهای چوبی می سازند که این رفتار آن ها می تواند به خانه شما آسیب های جدی وارد کند. با این حال مورچه های نجار برخلاف موریانه ها از چوب تغذیه نمی کنند. کلونی مورچه های نجار می تواند تا ۵ سال رشد کند. به طور کلی، هرچه لانه یا تپه بزرگ تر باشد، همان قدر رشد کلونی بیشتر خواهد بود.

– میانگین جمعیت موجود در یک کلونی مورچه چه قدر است؟

میانگین جمعیت کلونی مورچه ها نیز به گونه های مورچه بستگی دارد. کلونی مورچه های آتشین می تواند لانه ده ها هزار مورچه باشد. مانند گونه های دیگر، مورچه های آتشین هم می توانند ابرکلونی، یا کلونی های بسیار بزرگ بسازند. این کلونی ها در واقع شبکه ‎های تشکیل شده از چندین لانه، ملکه، مورچه های کارگر و غیره می باشند. ابرکلونی ها می توانند منطقه ای به مساحت چندین متر را پوشش دهند و به میلیون ها مورچه مجهز باشند.

مورچه های نجار تمایل دارند کلونی های کوچک تر داشته باشند. جمعیت آن ها با سرعت کمتری رشد می کند. همچنین، کلونی مورچه ‎های نجار تنها یک ملکه را پشتیبانی می کنند. مورچه های بدبو یا بودار خانگی اغلب مواد غذایی شیرین موجود در داخل خانه ها را ترجیح می دهند.

<<>> مورچه های نجار کلونی خود را داخل ساختارهای چوبی می سازند و می توانند به خانه شما آسیب جدی وارد کند <<>>

کلونی مورچه های بدبو یا بودار خانگی مثل مورچه های آتشین، می تواند لانه چند ملکه باشد. همچنین، این مورچه ها اغلب تعداد زیادی لانه های موقت می سازند. به علت وجود همین لانه های موقت، تخمین جمعیت مورچه ها در کلونی اصلی، کار بسیار دشواری است.

به طور کلی، بدون توجه به نوع مورچه ای که در داخل یا اطراف خانه خود مشاهده کرده اید، فرض کنید که تعداد زیادی از آن ها، حدود صدها یا هزاران عدد، در اطراف خانه شما زندگی می کنند. پس به سم قوی ضد مورچه انت کیلر نیاز دارید تا از تشکیل کلونی جلوگیری کنید، زیرا بعدها مقابله با جمعیت زیاد آفات، کار آسانی نخواهد بود.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

روش های جلوگیری از بازگشت مجدد مورچه ها
روش های جلوگیری از بازگشت مورچه ها

شما همه سعی و تلاش خود را می کنید و تمام مواد دور کننده مورچه را امتحان می کنید. ولی اینگونه به نظر می رسد که این آفت های کوچک راه جدیدی برای ورود به خانه شما می یابند و باز می گردند. وقتی این…

ده مورچه خطرناک جهان
ده مورچه خطرناک جهان

امروزه بیش از ۱۲۵۰۰ گونه شناخته شده از مورچه ها در جهان وجود دارد. برخی از آن ها آرام هستند؛ مثل مورچه درودگر که دانه های غذایی را برای بقای کلونی خود جمع آوری می کند. ولی برخی دیگر از گونه های مورچه…

مشخصات مورچه های آتشین
مشخصات مورچه های آتشین

مورچه های آتشین مورچه هایی تهاجمی هستند و نیازی به این نیست که تحریک به تهاجم و حمله شوند. نیش آن ها درد بسیار زیادی ایجاد می کند و در برخی موارد باعث ایجاد شوک آنافیلاکتیک که یک واکنش تهدید…