شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

برای پیشگیری از ورود مورچه به خانه باید هم در قسمت های داخلی خانه و هم در قسمت های خارجی خانه اقداماتی را انجام داد. به طوری که عوامل محرک و جذب کننده برای مورچه ها را از دسترس خارج کرد مثل: مثل مواد غذایی و رطوبت. همچنین راه های ورودی مورچه به خانه را مسدود نمود.

>> چگونه از ورود و جذب مورچه ها به خانه پیشگیری کنیم؟

۱. نظافت و تمیز نگه داشتن خانه

تمیز و مرتب نگه داشتن خانه در پیشگیری از تهاجم بسیاری از آفات از جمله ساس، موش، مگس و مورچه ها مؤثر است.

خانه را همواره تمیز و عاری از مواد جاذب مورچه ها (آب، غذا و …) نگه دارید. به عنوان مثال خرده ها و ریخته های نان، مواد غذایی و هر چیز جاذب دیگر برای این حشرات را از روی کابینت ها، میز، کف زمین و … جمع آوری کنید. ظروف کثیف را در سینک رها ننموده در اسرع وقت بشویید و خشک کنید.

موادی چون شکر، شیره، شربت و عسل را در ظروف شیشه ای یا پلاستیکی که درب آن به طور محکم و سفت بسته می شود، قرار دهید و بدنه شان را به خوبی تمیز کنید تا هر نوع آثار باقی مانده از مواد شیره ای و چسبناک بر روی آن پاک شود.

حتی می توانید داخل قوطی حاوی مواد خشک مثل آرد، برگ خشک شده “برگ بو” را قرار دهید تا مورچه ها را از این مواد دور نگه دارید. بوی تند این برگ، مورچه ها و سایر آفات معمول در آشپزخانه را دور نگه می دارد.

قطرات روغن را چه از روی کابینت ها و چه زمین به محض ریخته شدن پاک کنید. یک روش ساده و در عین حال کاربردی برای پیشگیری از تهاجم مورچه ها یا انتشار تهاجم به تمام نقاط خانه این است که وعده های غذایی تان را در یک محل صرف نمایید به عنوان مثال در آشپزخانه یا اتاق نشیمن.

از صرف غذا در اتاق خواب و یا جاهای مختلف اجتناب نمایید تا از پخش شدن خرده ها و ریخته های غذا به بخش های مختلف خانه جلوگیری شده، نظافت و تمیزکاری آسان تر گردیده و همانطور که قبلاً نیز اشاره نمودیم از تهاجم یا انتشار مورچه ها به بخش های دیگر خانه پیشگیری شود.

<<>> باقیمانده مواد غذایی از عوامل مهم جذب مورچه ها محسوب می گردد <<>>

ظروف خالی نوشابه یا آبمیوه را قبل از قرار دادن در سطل آشغال یا استفاده مجدد آبکشی نمایید تا از مواد شکری و شیرین تمیز شوند. زباله ها را به طور مرتب به بیرون از خانه منتقل کنید. از تجمع آب در سینک ظرفشویی و اطراف آن خودداری نموده و مراقب چکه و نشتی در اطراف شیر باشید. آب یکی از موارد مهم برای جذب مورچه ها محسوب می شود.

ظروف میوه را نیز کنترل کنید چرا که میوه های کاملاً رسیده مورچه ها را جذب می کنند. در صورت عدم استفاده، ظرف میوه را به یخچال منتقل سازید. باقیمانده غذای حیوانات خانگی را در اسرع زمان جمع آوری و ظروف آن را به طور مرتب بشویید.

هر چند وقت یک بار سینک ها، لوله ها، سیفون و امثال آن را در توالت و حمام از لحاظ هر نوع نشتی یا چکه آب کنترل نمایید. کف سرویس بهداشتی و حمام را با ماده ضدعفونی کننده بسابید و داخل کشوها، سبد وسایل بهداشتی، جا مسواکی و … را با آب گرم و صابون به دقت شسته و تمیز کنید.

بطری های شامپو، لوسیون ها، صابون و مانند آن را چک کنید و مطمئن شوید که درب شان کاملاً محکم و بسته بوده و چیزی از محتوایشان نریخته است زیرا مورچه ها جذب این مواد نیز می شوند.

” دلایل و راه های زیادی برای ورود مورچه ها به خانه وجود دارد. بوی غذا و ذرات باقیمانده از غذا، رطوبت و نشتی آب در نقاط مختلف خانه از دلایل مهم جذب مورچه به خانه بوده، همچنین درز و شکاف موجود در دیوارها، کف، پنجره و مکان های ورود کابل ها و لوله ها به خانه، نیز از راه هایی هستند که مورچه ها به راحتی به خانه نفوذ می کنند اما با استفاده از روش هایی آسان و در دسترس می توان مانع از ورود آن ها به خانه شد. “

۲. راه ورود این آفات را ببندید

شکاف ها و ترک های موجود در دیوارها، فواصل ایجاد شده بین چارچوب درب ها و پنجره ها و دیواره های احاطه کننده آنان را با مواد محکم و مناسب مسدود و پنجره ها را نیز با تورهای پشه بند بپوشانید.

می توانید سوراخ ها و ترک ها را با چیزی مانند درزگیر سیلیکون پر کنید. استفاده از این درزگیر در اطراف درب ها و پنجره ها نیز بسیار مفید خواهد بود.

آگاهی در مورد جزئیات کامل راه های ورود مورچه ها به خانه و محل زندگیتان، به شما در کنترل ورود مورچه ها و سایر آفات کمک خواهد نمود. جهت ممانعت از راه یابی این حشرات به خانه کافی است مکان های مذکور را به دقت بررسی و در صورت لزوم مسدود نمایید.

۳. سمپاشی کنید

سمپاشی با استفاده از سم مورچه کش قوی انت کیلر بهترین نتیجه را در کمترین زمان در بر خواهد داشت. دور تا دور محیط خارجی خانه را سمپاشی نمایید، به عنوان مثال لبه دیوارها و پنجره ها از قسمت داخلی و بیرونی، اطراف باغچه، حیاط و … .

>> چگونه مورچه ها را از باغچه حیاط دور نگه داریم؟

۱. چوب و برگ های پوسیده شده را از باغچه جمع کنید.

کنده های قدیمی درخت و چوب های در حال پوسیدگی یا پوسیده را از باغچه دفع نموده و دور بیندازید.

۲. در باغچه تان گیاهان معطر بکارید.

مورچه ها از برخی گیاهان به شدت متنفرند و لذا کاشت این گیاهان در باغچه تا حد زیادی احتمال تهاجم آن ها به محیط زندگیتان را کاهش خواهد داد و از راه های آسان جلوگیری از ورود مورچه به خانه محسوب می شود. همچنین می توان این گیاهان را در گلدان کاشت و در کنار پنجره هایی که احتمال ورود مورچه وجود دارد، قرار داد.

اسطوخودوس، گوجه فرنگی، داوودی، کاسنی بری، سداب، رزماری، مرزنگوش، نعناع از گیاهان دور کننده آفات محسوب می شوند.

۳. باغچه را تمیز نگه دارید

زباله ها و ریخت و پاش های موجود در باغ را سریعاً تمیز و دفع کنید. جمع شدن زباله در باغ احتمال تهاجم مورچه ها را بیشتر خواهد نمود.

۴. آب اضافی جمع شده در باغچه را جمع کنید.

مورچه ها به مکان های مرطوب جذب می شوند. هر گونه آب راکد موجود در باغچه و حیاط را دفع کنید. یا باغچه را طوری طراحی کنید که آب در آن جمع نشود.

می توانید تمامی این روش ها را در خانه اعمال کنید تا ورود مورچه ها را به خانه به حداقل برسانید. وگرنه مجبور خواهید بود مدت زمان زیادی را برای پیدا کردن کلونی مورچه ها، از بین بردن آن ها کنید. همچنین در صورت گاز گرفته شدن توسط مورچه، باید به دنبال راه های درمان عوارض ناشی گزیدگی های مورچه باشید.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

روش های جلوگیری از بازگشت مجدد مورچه ها
روش های جلوگیری از بازگشت مورچه ها

شما همه سعی و تلاش خود را می کنید و تمام مواد دور کننده مورچه را امتحان می کنید. ولی اینگونه به نظر می رسد که این آفت های کوچک راه جدیدی برای ورود به خانه شما می یابند و باز می گردند. وقتی این…

ده مورچه خطرناک جهان
ده مورچه خطرناک جهان

امروزه بیش از ۱۲۵۰۰ گونه شناخته شده از مورچه ها در جهان وجود دارد. برخی از آن ها آرام هستند؛ مثل مورچه درودگر که دانه های غذایی را برای بقای کلونی خود جمع آوری می کند. ولی برخی دیگر از گونه های مورچه…

مشخصات مورچه های آتشین
مشخصات مورچه های آتشین

مورچه های آتشین مورچه هایی تهاجمی هستند و نیازی به این نیست که تحریک به تهاجم و حمله شوند. نیش آن ها درد بسیار زیادی ایجاد می کند و در برخی موارد باعث ایجاد شوک آنافیلاکتیک که یک واکنش تهدید…